Տիգրան Բերկելյանը Անուշ Նիկողոսյանը
Տիգրան Բերկելյանը ծնվել է 1988թ. Նիժնի Նովգորոդում (Ռուսաստան)։ Յոթ տարեկանից սկսել է ստանալ երաժշտական կրթություն նախ Երևանի Քուշնարյանի անվան երաժշտական դպրոցում, ապա՝ Չայկովսկու անվան երաժշտական տասնամյա դպրոցում Մարգարիտա Հակոբյանի դասարանում: 2006 թվականին շարունակել է ուսումը Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում` Իգոր Յավրյանի ղեկավարությամբ։ ԵՊԿ-ն ավարտելուց հետո ընդունվել է Կրիստիանսանդ քաղաքի (Նորվեգիա) Ագդերի (UiA) համալսարանի մագիստրատուրա։
Վարպետության դասեր է առել Յուրի Հայրապետյանից, Էշլի Վոսից, Մարիաննա Շիրինյանից, Ստեֆան Կովաչևիչից, Այնար Նեքլբերգից։
Դաշնակահարը 10-ից ավելի միջազգային մրցույթների և փառատոնների, այդ թվում՝ Գրիգի անվան հեղինակավոր միջազգային մրցույթի (Նորվեգիա) դափնեկիր է։ Որպես մենակատար և կամերային երաժիշտ հանդես է եկել Հայաստանում, Ռուսաստանում, Հունաստանում, Իսրայելում և Նորվեգիայում։
Ներկայումս դասավանդում է Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցում։ Մշակութային աջակցության պետական ծրագրի շրջանակներում և կանադական Ատգեն Արմենյան Հիմնադրամի աջակցությամբ վարպետության դասեր է անցկացնում Հայաստանի բազմաթիվ մարզերում:
Մասնակցություն մրցույթներին և փառատոններին
2014 — Գրիգի անվան միջազգային մրցույթի (Նորվեգիա) 3-րդ մրցանակ
2012 — մասնակցություն Էյլաթի (Իսրայել) կամերային երաժշտության միջազգային փառատոնին
2010 — մասնակցություն Կամերային երաժշտության միջազգային փառատոնին Սալոնիկում (Հունաստան)
2010 — Հեղինե Տեր-Ղևոնդյանի անվան նվագակցողների II մրցույթի 1-ին մրցանակ և հատուկ պարգև
2009 — Գ. Սարաջևի անվան VI դաշնամուրային մրցույթի 2-րդ մրցանակ
2008- 1-ին մրցանակ խոշոր ծավալի ստեղծագործությունների լավագույն կատարման համար
2007- մասնակցություն «Կամար Արտ» ժամանակակից և ավանդական արվեստի փառատոնին
2004 — Վլադիմիր Հորովիցի հիշատակին նվիրված երիտասարդ կատարողների մրցույթի 2-րդ մրցանակ
2002 — երիտասարդ կատարողների հանրապետական մրցույթի 2-րդ մրցանակ
Անուշ Նիկողոսյանը ջութակի առաջին դասերը ստացել է հինգ տարեկանում։ Այնուհետև սովորել է հայ ականավոր ուսուցիչ Պետրոս Հայկազյանի մոտ, իսկ հետագայում՝ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում։ Մի քանի տարի ուսանել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի մոտ։ Մյունխենի երաժշտության և թատրոնի բարձրագույն դպրոցում սովորել է պրոֆեսոր Քրիստոֆ Պոպենի դասարանում։
Անուշ Նիկողոսյանը համերգներով բազմիցս հանդես է եկել գերմանական Զաարբրյուքենի ռադիոյի և հեռուստատեսության, Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ, Նոյսի կամերային ակադեմիայի, Մորավիայի ֆիլհարմոնիկ, Հայաստանի պետական կամերային, Լիտվայի պետական ֆիլհարմոնիկ և այլ նվագախմբերի հետ։
Անուշը ջութակի մի շարք միջազգային մրցույթների հաղթող է։ 2010 թվականին Ավստրիայում կայացած «Kärntner Sparkasse Wörthersee» միջազգային մրցույթում արժանացել է 1-ին մրցանակի։
2013 թվականից Անուշ Նիկողոսյանը նվագում է Գվադանինիի (Guadagnini) կերտած ջութակով, իսկ 2015 թվականի մայիսին տեղի է ունեցել նրա բեմելը Լոս Անջելեսի (ԱՄՆ) Walt Disney համերգասրահում։ Որպես մենակատար՝ Անուշը հյուրախաղերով հանդես է եկել տարբեր համերգներով Հայաստանում, Գերմանիայում, Լիտվայում, Ռուսաստանում, Մեծ Բրիտանիայում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Սիրիայում, Չինաստանում, Վրաստանում, Իտալիայում, Ֆրանսիայում, Չեխիայում, Իսրայելում, Նիդեռլանդներում, ԱՄՆ-ում, Սլովակիայում, Լեհաստանում և Ավստրիայում.

Tigran Berkelyan, Anush Nikoghosyan
Tigran Berkelyan was born in Nizhny Novgorod (Russia) in 1988. He began his music studies at the age of seven at the music school named after him. Kushnaryan in Yerevan and then at the musical ten-year school named after them. Tchaikovsky in the class of Margarita Akopyan. In 2006, he continued his studies with Igor Yavryan at the Komitas State Conservatory. After graduating from the EGC, he entered the master’s program at the University of Agder (UIA) in Kristiansand (Norway).
Tigran took mastery lessons from Yuri Hayrapetyan, Ashley Voss, Marianna Shirinyan, Steven Kovacevich, and Einar Neckleberg.
Laureate of over ten international competitions and festivals, including the prestigious International Competition named after Griga (Norway). He has performed as a soloist and chamber musician in Armenia, Russia, Greece, Israel and Norway.
Currently, he teaches at a particular music school named after him. P.I. Tchaikovsky. Within the framework of the state cultural support program and the support of the Canadian, Atken Armenian Foundation gives master classes in many regions of Armenia.
Participation in competitions and festivals
2014. 3rd prize at the International Competition named after Griga (Norway).
2012. Participation in the International Chamber Music Festival Eilat (Israel).
2010. Participation in the International Chamber Music Festival in Thessaloniki (Greece).
2010. 1st prize and special prize at the II Elena Ter-Ghevondyan accompanist competition.
2009 2nd prize at the VI G. Sarajev Piano Competition
2008. 1st prize for the best performance of works of extensive form.
2007 Participation in the festival of modern and traditional art, «Gamar Art»
2004 2nd prize at the competition of young performers «In Memory of Vladimir Horowitz»
2002 2nd prize at the Republican Competition of Young Performers
Anush Nikoghosyan received her first violin lessons at the age of five. Anush studied with the outstanding teacher of Armenia Petros Haykazyan, then at Yerevan Komitas State Conservatory, and for several years her teacher was the chief conductor of the National Philharmonic Orchestra of Armenia — Eduard Topchyan. Anush studied at the Munich University of Music and Performing Arts in the class of Prof. J. Christoph Poppen.
Anush Nikoghosyan has performed numerous times with the Deutsche Radio Saarbrücken Philharmonic Orchestra, the National Philharmonic Orchestra of Armenia, the Neuss Chamber Academy Orchestra, the Moravian Philharmonic Orchestra, the Armenian National Chamber Orchestra, the Lithuanian National Philharmonic Orchestra and many others. Anush is a winner of numerous international violin competitions: in 2010 she won the 1st prize of the International Competition «Kärntner Sparkasse Wörthersee» in Austria.
Anush Nikoghosyan has been playing Guadagnini violin since 2013, and in May 2015 she made her debut at the Walt Disney Concert Hall in Los Angeles (USA). As a soloist, Anoush has toured with various concerts in Armenia, Germany, Lithuania, Russia, UK, United Arab Emirates, Syria, China, Georgia, Italy, France, Czech Republic, Germany, Israel, Netherlands, USA, Slovakia, Poland and Austria.